Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır;

  • Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar
  • Kullanım ömrüdolmuş olan lastikler
  • Gerekli yüzey derinliğine sahip olmayan lastikler
Yukarıdaki durumları gözden geçirerek eski kış lastiğinizi kullanmaya devam edebilir veya yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış Lastiğinin Önemi

Kış Lastiğinin Önemi

Kış lastiği kullanımı son derece büyük önem arz etmektedir. Kış dönemi boyunca fren mesafesini büyük ölçüde kısaltan ve yol tutuşunu arttıran kış lastiği her dönem öncesi düzenli bir şekilde kontrol edilmelidir. Deforme olmuş ve eskimiş kış lastikleri kullanılmamalı yenisi ile değiştirilmelidir. Genel olarak pek önemsenmeyen bu durum aracınıza ve başkalarına büyük zararlar gelmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle lastiğin durumunu gözden geçirdikten sonra aracınıza taktırmanız büyük önem taşımaktadır. Belirli bir kullanım tarihine sahip olan lastikler bu tarihlere saygı gösterilerek kullanılmalı ve aksi durumlarda yenisiyle değiştirilmelidir. Tüm lastiklerin bir kullanım ömrüolsa da bu durum kış lastiklerinde çok daha büyük önem taşımaktadır.

Kış Lastiğinin Önemi

Kış Lastiği Kontrolü

Kış Lastiği Kontrolü

Her kış dönemi kullanmadan önce kış lastiği kontrolüyapılmalı ve eğer durumu iyiyse araca takılmalıdır. Görevini yerine getiremeyen ve işlevini kaybetmiş olan kış lastikleri son derece büyük tehlikelere yol açabilmektedir. Kış dönemi boyunca ıslak ve kaygan yüzeylere sorunsuz bir şekilde tutunması gereken kış lastikleri görevini yerine doğru bir şekilde getiremez ise büyük problemler ortaya çıkabilmektedir. Can ve mal kaybı ile sonuçlanabilecek bu problemlerden kaçınmak için kış lastiği kontrolüözenli bir şekilde yapılmalı ve buna bağlı olarak araca takılmalıdır. Özellikle esnekliğini kaybetmiş olan ve soğuktan çatlamaya başlamış olan lastikler trafik içerisinde kullanılmamalıdır. Büyük tehlike yaratan bu durum lastiğin soğuk havalarda patlamasına neden olabilmektedir.

Kış Lastiği Kontrolü