Yağ Ve Filtre Değişimi

Yağ Ve Filtre Değişimi

Motor yağı kullanım sıklığına bağlı olarak sürtünmenin etkisi ile kirlenmektedir.

Yağın içerisindeki tortular bir süre sonra birikerek hareketli parçalardaki sürtünmenin artmasına yol açmaktadır. Motor yağında oluşan bu parçaların artması performansın düşmesine sebep olmaktadır.

Motor yağında meydana gelen tortu ve birikintiler motordan ses gelmesine ve motorun eskisi gibi çalışmamasına yol açmaktadır.

Yağ Filtresi Nedir? Yağ Filtresi Değişimi Faydası

Motor yağının kullanım sıklığına bağlı olarak kirlenmesi hareketli parçaların hasar görmesine neden olmaktadır. Yağ filtresi, motor yağında biriken bu parçaları süzerek sistemde devir daim yapan yağın temiz bir şekilde motora iletilmesini sağlar. Ancak motor yağ filtresi, zamanla tortu ve kir sebebiyle kirlenerek yağı temizleme kapasitesini düşürmektedir.  Birbirine bağlı sistemler olması sebebiyle bu durum motor parçalarının da dayanıklılığını düşmesine neden olmaktadır. Ümraniye bilgisayarlı araç arıza tespiti hizmetimizden de yararlanabilirsiniz.

Aracın önemli parçalarından biri olan motorun çalışması için yağ filtresi düzenli olarak çalışmaktadır. Yağ filtresinin tıkanması ve dolması mutlaka değişim gerektirmektedir. Aracın doğru ve düzgün çalışması için motor ve elemanlarına iyi bakılması gerekir. Yağ filtresinin değiştirilmesi otomobilin ömrünü uzatarak yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Yağ filtresi değişmezse ne olur?

Aracın her parçasında olduğu gibi yağ filtresinin de düzenli periyotlarda değiştirilmesi gerekir. Temizlenmeyen motor yağında meydana gelen kir ve tortular motorun çalışır aksamlarında kalıcı hasarların oluşmasına yol açmaktadır. Bu gibi durumları yaşamamak adına düzenli aralıklarla yağ filtresi temizlenmeli ve gerektiği durumlarda Yenisi ile değiştirilmelidir.

Yağ filtresi ne zaman değişir?

 Filtre değişimi, her araca göre farklılık gösteren bir durumdur. Kullanım sıklığı ve kullanım şekline bağlı olarak bu süreler her araç sahibi için aynı değildir. Ancak tavsiye edilen yılda bir defa da olsa filtre temizliği ve değişimi yaptırılması gerektiğidir. Düzenli olarak yapılan bakımlar sayesinde meydana gelebilecek sorunlar önceden tespit edilerek yüksek bakım masraflarının önüne geçilmektedir.

Yağ filtresi değiştirmek isteyen araç sahipleri, orijinal yedek parçaları taktırmaya özen göstermelidir. Üretici firma tarafından belirtilen standartlardaki yedek parçaları araca taktırmak ileriki süreçte aracın değerinin korunmasına yardımcı olarak değer kaybı yaşamasının önüne geçmektedir. 

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Araç muayenesi her yıl araç sahiplerinin yaptırmakla zorunlu olduğu teknik kontrollerdir. Bu kontrollerde amaç trafik güvenliğinin sağlanması adına araçların kontrol edilmesidir. Bu uygulamalarla; trafikte güvenlik ihlali oluşturabilecek, yolcu ve yayaların/ diğer araç kullanıcılarının yaşamını riske atabilecek potansiyeldeki araçların tespiti amaçlanır. Araç muayeneleriyle rutin kontrolün zorunlu olması aracılığıyla; araç sahiplerinin düzenli bakım uygulamalarını yaptırması hedeflenir. Araç muayenelerinde motor ve yan aksam unsurları dahil olmak üzere pek çok bölüm için ...

Rehbere git

Araç Kışlık Bakımında Taktikleri

Kışlık bakımda aracınız için yapılması gereken birçok bakım bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; • Kışa uygun motor yağının eklenmesi • Filtrelerin değişimi • Kar lastiklerinin takılması • Sileceklerin kontrol edilmesi ve deforme olan parçaların değiştirilmesi • Radyatör sisteminin kontrolü ve sıcaklık değerlerinin ölçülmesi Yukarıdaki durumlara dikkat ederek aracınızı kışa hazırlayabilir ve kış dönemi boyunca konfolu bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Özellikle araç içerisindeki yolcuların konforu için ısıtma sistemini gözden geçirmeyi unutmayınız...

Rehbere git
Araç Kışlık Bakımında Taktikleri
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir

Trafik içerisinde ve dışarısında dikkat edebileceğimiz ve alacağımız önemler ile güvenli sürüş tekniklerini kullanabiliriz. Trafik içerisinde başımıza gelebilecek birçok kazayı ortadan kaldıran güvenli sürüş tekniklerine şu şekilde örnekler verilebilir; • Araç bakımı ve emniyet kemeri kullanımı • Takip mesafesi kontrolü • Trafik sigortası • Kasko • Trafik içerisinde herhangi bir dikkat dağıtıcı unsurdan kaçınma • Yorgun ve uykulu zamanlarda sürüşe ara verme Yukarıda verdiğimiz güvenli sürüş tekniklerine saygı göstererek trafik içerisindeki güvenliğinizi arttırabilir ...

Rehbere git

Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; • Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar • Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler • Gerekli...

Rehbere git
Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı