Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Araç muayenesi her yıl araç sahiplerinin yaptırmakla zorunlu olduğu teknik kontrollerdir. Bu kontrollerde amaç trafik güvenliğinin sağlanması adına araçların kontrol edilmesidir. Bu uygulamalarla; trafikte güvenlik ihlali oluşturabilecek, yolcu ve yayaların/ diğer araç kullanıcılarının yaşamını riske atabilecek potansiyeldeki araçların tespiti amaçlanır.

Araç muayeneleriyle rutin kontrolün zorunlu olması aracılığıyla; araç sahiplerinin düzenli bakım uygulamalarını yaptırması hedeflenir. Araç muayenelerinde motor ve yan aksam unsurları dahil olmak üzere pek çok bölüm için özel incelemeler yapılır. Ayrıca fren sistemlerinin kontrolü de inceleme alanlarından biridir. Süspansiyon sistemlerinin bir parçası olan amortisörler muayene uygulamalarında değerlendirme kapsamına alınmamaktadır.

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Amortisör Neden Patlar?

Amortisör Neden Patlar?

Araçların süspansiyon sistemleri birbiri içine yerleştirilen helezon yaydan ve amortisörden oluşturulmuştur. Hareket sırasında darbe alan araçların biriken enerjiyi toplamasını sağlayan helezon yay; yayın etkisiyle sıçramanın önlenmesi için de amortisör kullanılır. Amortisörler aslında içinde yağ bulunan basınç tüplerinden oluşur. Kuvvetli darbeler sonrasında oluşan yüksek basınç etkisiyle içerideki yağın dışarı sızması meydana gelir. Bu duruma amortisör patlaması adı verilir. Amortisör patlamasının yarattığı kullanım riskleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Süspanse işleminin yapılamaması
  • Alınan darbelerde denge unsurunun olmaması
  • Araçların helezon yay etkisiyle sıçrama yaşaması
  • Seyir halindeyken yol dengesizliklerinin araca yansıması
  • Yol tutuş performansının azalması
  • Tümsek koruyuculuğunun ortadan kalkması
Amortisörler özellikle şehir içi kullanımlarda yol bozuklukları ve tümseklerden kaynaklanan araca yönelik kuvvetlere karşı koruma sağlar. Çukur ve tümseklerden geçerken araca uygulanan kuvvetin süspanse edilmesi için kurgulanan sistemde; kabin içine en az şekilde kuvvetin ulaşması amortisörler sayesinde mümkündür. Patlak amortisör sorunu araçların kısa mesafelerde bile zemin aksaklıklarından dolayı hasar almasına neden olabilir. Ayrıca viraj dönüşü gibi riskli hareket hallerinde amortisör desteğinin olmaması hayati sonuçlar yaratan kazalara sebebiyet verebilir.

Amortisör Neden Patlar?

Araç Muayenesinde Amortisöre Bakılır Mı?

Araç Muayenesinde Amortisöre Bakılır Mı?

Araç muayeneleri TÜVTÜRK istasyonlarında yapılmaktadır. Her yıl düzenli olarak araçların muayene edilmesi ve bu muayene kurallarının hangi çerçevede yapılacağı yine bu kurumun kontrolündedir. Araç muayenesinde amortisöre bakılmaz. Muayene işlemlerinde yalnızca araçtaki en alçak noktanın yerden yüksekliği hesaplanır. Çapraz rampa adı verilen platformdan geçen araçlar için süspanse incelemeleri sona erer.

Araç Muayenesinde Amortisöre Bakılır Mı?