Araç Bakım ve Onarım

Araç Bakım ve Onarım

Araçta oluşmuş hasar ve arızaların yetkili kişiler tarafından onarılması ve eski performansına ulaşması için verilen hizmetleri kapsamaktadır.

Araç onarımı için dikkat edilmesi gerekenler;
  1. Aracın bakım ve tamir işlemleri için yetkili bir servise başvurulması gerekir.
  2. Araca yedek parça taktırmak isteyen araç sahipleri üretici firma tarafından onaylı ürünleri tercih etmelidir.
  3. Periyodik bakım, kış bakım gibi rutin bakımların mutlaka yetkili bir servise yaptırılması gerekir.
  4. Aracın kasko ve garanti kapsamı dâhilinde değerlendirilmesi gerekir.

Araç bakım ve onarım sırasında; aracın ana bayisi ve yetkili bir servis olması bakım işlemlerinin hızlı yapılması ve doğru bir şekilde yapılması için gereklidir.

Periyodik bakım; periyodik bakım hizmetleri araçların yıl içerisinde ya da firmanın belirtmiş olduğu sürelerde bakımlara tabi tutulması gerekir. bu bakımlarda aracın iç ve dış her türlü tamir işlemleri gerçekleştirilir. Bu bakımlarda aracın eskimiş ve hasar görmüş her bölümü değiştirilmekte ve onarılmaktadır.

Periyodik bakım; araçların yıl içinde alması gereken bakımlardır. Ancak bu süreler araçtan araca farklılık göstermektedir. Üretici firmaların belirtmiş olduğu sürelerde bu bakımların tekrarlanması gerekir. Bu bakımların hangi aralıklarla yapılması gerektiği yetkili servis tarafından verilmektedir. Servis yetkilileri, periyodik çizelgeler ile bu bakım sürelerini araç sahiplerine iletmektedir.

Düzenli ve düzgün bir şekilde takip edilen bakımlarla trafik kazaları en aza inmektedir.

Periyodik bakım ücretleri her servisin kullandığı ekipmana ve aracın durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bakımlar sırasında araçta beliren hasarlarda ekstra durumlar meydana gelirse ücretlendirmelerde artışlar yaşanmaktadır. Ümraniye oto kış bakımı servisi için tıklayın.

Periyodik bakımlarda;
  1. Yağ, polen, hava filtresi temizlenmekte ve gerektiği durumlarda değişmektedir.
  2. Motor yağı mutlaka değiştirilmelidir. Mevsim geçişlerinde yaşanan değişimlerin oluşturduğu olumsuzluktan biri olan soğutma sıvılarının mutlaka kontrol edilmesi gerekir.
  3. Akünün durumu, silecekler, aracın beyni, sinyalizasyon sistemi, aynalar, gösterge panelleri, fren sistemi gibi aracın kontrole ihtiyacı olan bölümleri kontrol edilmelidir.
  4. Mevsim aralarında da lastiklerin değiştirilmesine özen gösterilmelidir.
Periyodik bakımların takip edilmesi aracın performansını etkileyerek uzun kullanım ömrü sağlamaktadır. Periyodik bakım yaptırmayan araçlar kısa bir süre sonra yüksek maliyetli hasarlarla araç sahibine geri dönmektedir. 

İlgili Konular

Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; • Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar • Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler • Gerekli...

Rehbere git

Ümraniye Oto Sanayi

Ümraniye oto sanayi İstanbul’un Ümraniye ilçesinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir noktadadır.

Rehbere git
Ümraniye Oto Sanayi
Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Araç muayenesi her yıl araç sahiplerinin yaptırmakla zorunlu olduğu teknik kontrollerdir. Bu kontrollerde amaç trafik güvenliğinin sağlanması adına araçların kontrol edilmesidir. Bu uygulamalarla; trafikte güvenlik ihlali oluşturabilecek, yolcu ve yayaların/ diğer araç kullanıcılarının yaşamını riske atabilecek potansiyeldeki araçların tespiti amaçlanır. Araç muayeneleriyle rutin kontrolün zorunlu olması aracılığıyla; araç sahiplerinin düzenli bakım uygulamalarını yaptırması hedeflenir. Araç muayenelerinde motor ve yan aksam unsurları dahil olmak üzere pek çok bölüm için ...

Rehbere git

Araç Kışlık Bakımında Taktikleri

Kışlık bakımda aracınız için yapılması gereken birçok bakım bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; • Kışa uygun motor yağının eklenmesi • Filtrelerin değişimi • Kar lastiklerinin takılması • Sileceklerin kontrol edilmesi ve deforme olan parçaların değiştirilmesi • Radyatör sisteminin kontrolü ve sıcaklık değerlerinin ölçülmesi Yukarıdaki durumlara dikkat ederek aracınızı kışa hazırlayabilir ve kış dönemi boyunca konfolu bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Özellikle araç içerisindeki yolcuların konforu için ısıtma sistemini gözden geçirmeyi unutmayınız...

Rehbere git
Araç Kışlık Bakımında Taktikleri