Oto Kış Bakımı

Oto Kış Bakımı

Kış bakımı yaptırmak araçlara sürüş güvenliği sağlamak ve performansı artırmak açısından önemlidir. Düzenli olarak yapılan mevsim bakımları sayesinde olumsuz hava şartlarında yolda kalma riski en aza indirilirken bir yandan da diğer sürücülerin güvenliği de tam anlamıyla sağlanmaktadır.

  Soğuk, bol yağışlı ve rüzgarlı hava koşullarının hakim olduğu kış mevsiminde sürüş güvenliği, diğer sürücülerin güvenliği açısından kış bakımı her araç servisi tarafından gerekli görülmektedir. Düzenli olarak yapılan bu bakımlar sayesinde yüksek maliyetli bakım masrafları oluşmamakta ve yakıt tüketimi azalmaktadır.

Kış bakımında;

  • Lastik değişiminden sonra mutlaka balans ve rot ayarı yapılmalıdır.
  • Motor yağı kontrol edilmeli veya fitresi değiştirilmelidir.
  • Araçta bulunan hava, polen ve yakıt filtresi değiştirilmelidir.
  • Kış aylarında en çok kullanılan elemanlar arasında olan far lambaları ve sis lambaları kontrol edilmelidir.
  • Yoğun kış şartlarına ayak uydurabilmesi için sileceklerin kontrol edilmesi gerekir. Sileceklerin bozuk veya arızalı olduğu durumlarda mutlaka bir yenisi ile değiştirilmelidir.
  • Radyatördeki mevcut suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanılmalıdır.

  Kış bakımının olmazsa olmaz ilk aşaması kış lastikleridir. Kış lastiği takmak zorlu yol şartlarını kaldırmak ve aracın yaz lastiklerini yormamak açısından gereklidir. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman, normal lastiklerde sertleşme görülmektedir. Bu durum yol tutuşu azaltmaktadır. Ancak kış lastikleri yapısındaki Kauçuk sebebiyle 7 derecenin altında herhangi bir sertleşme yapmadan yol tutuşu sağlamaktadır.

Antifriz Kullanmak

Soğuk havalar radyatördeki suyun donmasına neden olmaktadır. Donan su bir süre sonra motorun ciddi anlamda arızalanmasına yol açmaktadır. Bu durumların yaşanmaması için Soğuk havalarda radyatörün içine antifriz koyulmalıdır. Ve kış ayları boyunca kontrol edilerek gerekli takviyeler yapılmalıdır. Ümraniye araç periyodik bakım servisimizde aracınızın periyfik bakımlarını yaptırmayı unutmayın.

Sürüş Güvenliği

Sürüş güvenliği için önemli görülen bir diğer husus ise sileceklerin ve camların temizliğidir. Lekeli ve pis bir cam veya yağmur esnasında camı temizleme silecekler görüş alanını etkilemekte ve sürüş güvenliğinin bozulmasına yol açmaktadır. Kış ayları gelmeden sileceklere ve camlara ayrı bakım yapılmalı ve bozuk silecekler servis üzerinden yenisi ile değiştirilmelidir.

İlgili Konular

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Araç muayenesi her yıl araç sahiplerinin yaptırmakla zorunlu olduğu teknik kontrollerdir. Bu kontrollerde amaç trafik güvenliğinin sağlanması adına araçların kontrol edilmesidir. Bu uygulamalarla; trafikte güvenlik ihlali oluşturabilecek, yolcu ve yayaların/ diğer araç kullanıcılarının yaşamını riske atabilecek potansiyeldeki araçların tespiti amaçlanır. Araç muayeneleriyle rutin kontrolün zorunlu olması aracılığıyla; araç sahiplerinin düzenli bakım uygulamalarını yaptırması hedeflenir. Araç muayenelerinde motor ve yan aksam unsurları dahil olmak üzere pek çok bölüm için ...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir

Trafik içerisinde ve dışarısında dikkat edebileceğimiz ve alacağımız önemler ile güvenli sürüş tekniklerini kullanabiliriz. Trafik içerisinde başımıza gelebilecek birçok kazayı ortadan kaldıran güvenli sürüş tekniklerine şu şekilde örnekler verilebilir; • Araç bakımı ve emniyet kemeri kullanımı • Takip mesafesi kontrolü • Trafik sigortası • Kasko • Trafik içerisinde herhangi bir dikkat dağıtıcı unsurdan kaçınma • Yorgun ve uykulu zamanlarda sürüşe ara verme Yukarıda verdiğimiz güvenli sürüş tekniklerine saygı göstererek trafik içerisindeki güvenliğinizi arttırabilir ...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir
Ümraniye Oto Sanayi

Ümraniye Oto Sanayi

Ümraniye oto sanayi İstanbul’un Ümraniye ilçesinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir noktadadır.

Rehbere git

Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; • Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar • Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler • Gerekli...

Rehbere git
Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı