Elektronik Arıza Tespiti

Elektronik Arıza Tespiti

Gelişen otomotiv sektörü araçların içyapısında ve bağlantılarında kendini göstermektir. Karışık bağlantıların ve sürekli açılamayan sistemlerin bu anlamda arıza ve hasar tespitini yapmak için bir takım cihazlar kullanılmaktadır.

Ümraniye oto elektronik servisi Autorex olarak en son teknoloji cihazlar sayesinde arızayı bulma veya bozuk bir sistemin gösterdiği belirtileri takip etme kolay bir şekilde yapılmaktadır.
  • Hasarın ve arızanın analiz edilmesine yarayan bu sistem bilgisayar bağlantıları ve kod sistemi ile çalışmaktadır. Arıza normal olmayan durumları kapsayan bir konudur. Bu anlamda normal çalışma şartlarını bilmek arızayı bulma açısından gereklidir. Arızanın hızlı bir şekilde giderilmesinin yolu arızanın doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Arızayı doğru ve hızlı bir şekilde bulmak adına araç servisleri teknolojinin tüm olanaklarını bu anlamda kullanmaktadır. Bunlardan biri de elektronik arıza tespit cihazlarıdır.

Elektronik Arıza Tespit Cihazları

Araç servisleri içerisinde kullanılan ve elektronik sistemler de ki arızayı hızlı bir şekilde gidermek için arıza tespit cihazları kullanılmaktadır. Sistem mi cihaz hakkında bilgi varsa arıza zorlanmadan çözülebilmektedir. Araç içerisinde farklı hasarlar vardır. Bu hasarların tespiti için deneyim şarttır. Sistemdeki kodların okunması için teknik el kitapçığı verimli bir şekilde kullanılmalıdır.

  • Maliyet ve zaman kaybı açısından hız kazandıran elektronik arıza tespit cihazları günümüzde pek çok araç servisinde kullanılmaktadır. Cihazlar birbirinden yazılım hızı ve kalite bakımdan ayrılmaktadır. Burada önemli olan cihazların Belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve güncellenmesidir. Bilgisayar sistemi üzerinde çalışan her elektronik üründe olduğu gibi bu cihazlarda da yazılım sürümü oldukça önemlidir. Eski bir yazılımın veya güncel olmayan bir sistemin kullanılması hasarın düzgün bir şekilde tespit edilmesinin önüne geçmektedir.
Bu durumların yaşanmaması için firmalar servis yetkililerine, bu arızaların tanımı için eğitim vermektedir. Bu sayede araçta oluşan arızanın niteliği hakkında istenilen somut bilgilere hızlı bir şekilde ulaşılmaktadır. 

Belirtileri tespit etmek bu işlem için ilk adım olmaktadır. Arızanın hangi devreden veya sistemden kaynaklı olduğu bilindiğinde araç için onarım işlemleri başlatılmaktadır. Bu sayede yanlış veya gereksiz bir bölümün açılması önlenerek aracın diğer parçaları koruma altına alınmaktadır. 

İlgili Konular

Ümraniye Oto Sanayi

Ümraniye Oto Sanayi

Ümraniye oto sanayi İstanbul’un Ümraniye ilçesinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir noktadadır.

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir

Trafik içerisinde ve dışarısında dikkat edebileceğimiz ve alacağımız önemler ile güvenli sürüş tekniklerini kullanabiliriz. Trafik içerisinde başımıza gelebilecek birçok kazayı ortadan kaldıran güvenli sürüş tekniklerine şu şekilde örnekler verilebilir; • Araç bakımı ve emniyet kemeri kullanımı • Takip mesafesi kontrolü • Trafik sigortası • Kasko • Trafik içerisinde herhangi bir dikkat dağıtıcı unsurdan kaçınma • Yorgun ve uykulu zamanlarda sürüşe ara verme Yukarıda verdiğimiz güvenli sürüş tekniklerine saygı göstererek trafik içerisindeki güvenliğinizi arttırabilir ...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir
Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Araç muayenesi her yıl araç sahiplerinin yaptırmakla zorunlu olduğu teknik kontrollerdir. Bu kontrollerde amaç trafik güvenliğinin sağlanması adına araçların kontrol edilmesidir. Bu uygulamalarla; trafikte güvenlik ihlali oluşturabilecek, yolcu ve yayaların/ diğer araç kullanıcılarının yaşamını riske atabilecek potansiyeldeki araçların tespiti amaçlanır. Araç muayeneleriyle rutin kontrolün zorunlu olması aracılığıyla; araç sahiplerinin düzenli bakım uygulamalarını yaptırması hedeflenir. Araç muayenelerinde motor ve yan aksam unsurları dahil olmak üzere pek çok bölüm için ...

Rehbere git

Araç Kışlık Bakımında Taktikleri

Kışlık bakımda aracınız için yapılması gereken birçok bakım bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; • Kışa uygun motor yağının eklenmesi • Filtrelerin değişimi • Kar lastiklerinin takılması • Sileceklerin kontrol edilmesi ve deforme olan parçaların değiştirilmesi • Radyatör sisteminin kontrolü ve sıcaklık değerlerinin ölçülmesi Yukarıdaki durumlara dikkat ederek aracınızı kışa hazırlayabilir ve kış dönemi boyunca konfolu bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Özellikle araç içerisindeki yolcuların konforu için ısıtma sistemini gözden geçirmeyi unutmayınız...

Rehbere git
Araç Kışlık Bakımında Taktikleri