Bilgisayarlı Arıza Tespit

Bilgisayarlı Arıza Tespit

Arıza tespit; araçların herhangi bir aksamında oluşan arıza veya hasarların gerekli ekipmanlar ile onarımı sağlanmaktadır. Araçların teknik veya mekanik bölümlerinde oluşan sorunların doğru bir şekilde tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Çünkü eski tip arıza tespit sisteminde araçların hasarı, cihaz olmadan yapılmakta ve bu şekilde aracın boştan yere pek çok bölümü aynı anda açılmaktaydı. Bu durum aracın aksamlarının boştan yere aşılmasına ve bakım işlemlerinin sürelerinde uzamalar meydana getirmekteydi. Ancak şimdilerde teknolojinin otomotiv sektörüne girmesi ve araçların bölümlerine göre kod okuma sistemi ile hasar tespiti yapılması cihazlar ile sağlanmaktadır. Cihazların kullanılması ile sadece hasarın oluştuğu bölüm açılmakta ve hasar hızlı bir şekilde onarılmaktadır.

Arıza tespit cihazları; günümüzde hemen her serviste arıza tespit cihazları kullanılmaktadır. Yeni teknoloji ile üretilen birçok aracın bağlantıları eski araç bağlantılarından daha karışık bir yapıdadır. Bu karışıklığı çözmek hem uzmanlık hem de iyi bir ekipman gerektirmektedir. Bu tarz araçların arıza tespit cihazı ile kontrol edilmesi ve yetkili bir servis üzerinden işlem alması aracın performansı açısından oldukça önemlidir.

Arıza tespit cihazlarının kullanımı; arıza tespit cihazları kod sistemi ile çalışan bir bilgisayar yazılımıdır. Aracın her bölümü bir kod ile tanımlanmaktadır. Bu kodlar cihaz üzerinde bir arıza ve hasarı belirtmektedir. Cihazın üzerinde yazan kodları okumak ve sorunun ne olduğunu bulmak uzman yetkili kişi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu anlamda;
1.       Cihazın yeni ve güncel olması gerekir.
2.       Araçta ve cihazda belirtilen kodların düzgün bir şekilde okunmasını sağlayan yetkili bir kişi tarafından bilgi alınmalıdır.
3.       Arıza tespit cihazları belirli dönemlerde güncellenmez ise arızalarda yanlışlıklar oluşmaktadır.

Aracın daha az masraf almasında arıza tespit cihazlarının rolü oldukça büyüktür. Cihazlar sadece arızaya yönelik çalıştığı için ekstra araç bölümü açılması gibi durumlarda yaşanabilecek hasarlarının önüne geçerek maliyeti yarı yarıya düşürmektedir.

Saatlerce bakım merkezlerinde beklemek veya aracın günlerce serviste kalmasını önlemek adına arıza tespit cihazları günümüzde araç bakım servislerine hız kazandırmaktadır. Bu anlamda oldukça işe yarar teknoloji harikası araç ekipmanlarından biri olmaktadır. 

İlgili Konular

Araç Kışlık Bakımında Taktikleri

Araç Kışlık Bakımında Taktikleri

Kışlık bakımda aracınız için yapılması gereken birçok bakım bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir; • Kışa uygun motor yağının eklenmesi • Filtrelerin değişimi • Kar lastiklerinin takılması • Sileceklerin kontrol edilmesi ve deforme olan parçaların değiştirilmesi • Radyatör sisteminin kontrolü ve sıcaklık değerlerinin ölçülmesi Yukarıdaki durumlara dikkat ederek aracınızı kışa hazırlayabilir ve kış dönemi boyunca konfolu bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Özellikle araç içerisindeki yolcuların konforu için ısıtma sistemini gözden geçirmeyi unutmayınız...

Rehbere git

Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır

Araç muayenesi her yıl araç sahiplerinin yaptırmakla zorunlu olduğu teknik kontrollerdir. Bu kontrollerde amaç trafik güvenliğinin sağlanması adına araçların kontrol edilmesidir. Bu uygulamalarla; trafikte güvenlik ihlali oluşturabilecek, yolcu ve yayaların/ diğer araç kullanıcılarının yaşamını riske atabilecek potansiyeldeki araçların tespiti amaçlanır. Araç muayeneleriyle rutin kontrolün zorunlu olması aracılığıyla; araç sahiplerinin düzenli bakım uygulamalarını yaptırması hedeflenir. Araç muayenelerinde motor ve yan aksam unsurları dahil olmak üzere pek çok bölüm için ...

Rehbere git
Kusurlu Amortisör Nasıl Anlaşılır
Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış Lastiği Sürekli Kullanılmamalı

Kış dönemi boyunca kış lastiği sürekli kullanılır mı? Cevabı kesinlikle hayır olan bu soru büyük problemler meydana gelmesine yol açabilmektedir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi bulunmaktadır. Genel olarak farklı kullanım ömürlerine sahip olan lastikler kullanım sürecine de bağlu olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebeple lastikleri kontrol etmeli ve durumunu gözden geçirdikten sonra aracınızı monte etmelisiniz. Kullanılamayacak olan kış lastikleri şu şekilde öne çıkmaktadır; • Lastik üzerinde meydana gelen çatlamalar • Kullanım ömrü dolmuş olan lastikler • Gerekli...

Rehbere git

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir

Trafik içerisinde ve dışarısında dikkat edebileceğimiz ve alacağımız önemler ile güvenli sürüş tekniklerini kullanabiliriz. Trafik içerisinde başımıza gelebilecek birçok kazayı ortadan kaldıran güvenli sürüş tekniklerine şu şekilde örnekler verilebilir; • Araç bakımı ve emniyet kemeri kullanımı • Takip mesafesi kontrolü • Trafik sigortası • Kasko • Trafik içerisinde herhangi bir dikkat dağıtıcı unsurdan kaçınma • Yorgun ve uykulu zamanlarda sürüşe ara verme Yukarıda verdiğimiz güvenli sürüş tekniklerine saygı göstererek trafik içerisindeki güvenliğinizi arttırabilir ...

Rehbere git
Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir