Araçlardan Gelen Sesler Önemlidir

Araçlardan Gelen Sesler Önemlidir

Yolculuk yaparken kulağınızı araca verirseniz aracın sesi ile düzenli çalışıp çalışmadığını anlarsınız. Araçtan ses gelmesine rağmen buna kulak asmazsanız daha büyük sorunlar sizi bekliyor olacaktır. Teknik servisin verdiği periyodik bakım çerçevesinde bu tür sesler dinlenir ve gerekli kontroller planlamanın bir parçası olarak yapılır. Genellikle bu tip durumlarda arızanın tespit edilmesi mümkün olur. Araçtan gelen sesler işaret olur. Bu şekilde arabadan;
 
  • Vuruntu sesinin çıkması
  • Sürtünme sesinin çıkması
  • Islık şeklinde sesinin çıkması
  • Uğultu sesinin çıkması
Daha önemli sorunlara işaret eder ve insanlar mutlaka bu durum üzerinde durmalıdır. Deneyim ve kabiliyet sahibi bir servis çalışması bu sorunların hemen tespitine olanak sağlar. Bu sayede sorun çözülür ve çözüm maliyeti gayet uygun olur.
 
Vuruntu sesi can sıkıcı sorunlardan birini haber verebilir. Araç sahipleri, aracı çalışırken sesleri dinler ve bu sesler belli bir takım arızalara veya sorunlara işaret eder. Eğer siz de aracınızda vuruntu sesi duyuyorsanız, motora bağlı olan mekanik sistemler veya motorda kontrol yaptırmalısınız. Gevşemiş parçalar yerinden çıkmış parçalar bu konuda genellikle vuruntu sesinin sonucunu ortaya koyabilir.
 
Sürtünme sesi araçlarda çok duyulur fakat bu sesin kaynağını bulmak o kadar kolay olmayabilir. Motor ve mekanik sistemler benzer sorunların ortaya çıkışında neden olabilir. Frenler yine bu tür benzer sorunların kaynağı arasındaki yerini alır. Mekanik aksam olarak nitelenen rulmanlar, diskler ve silindir gibi sistemler bu sesin çok duyulduğu parçalar arasında yer alır. Frenlerde ve dişlilerde benzer sorunlar vardır.
 

Araçlardan Gelen Sesler Önemlidir

Arabadan Gelen Sesler Size Arızanın Yerini Bildirir

Arabadan Gelen Sesler Size Arızanın Yerini Bildirir

Islık sesi ve buna benzer farklı sesler açığa çıktığında, araçlar için genellikle alarm olarak da görülür. Islık şeklinde ortaya çıkan sesin en önemli kaynaklarından biri, eskimiş, yıpranmış, yağsız kalmış bilyeler olarak görünür. Özellikle sektörel anlamda ismi rulman olan bu parçalar mutlaka takip edilmeli ve gözden geçirilmelidir. Klima pompasına baktığınızda sorun burada değilse o zaman genellikle rulman kaynaklı olacaktır. Sesin geldiği yere yoğunlaşıp sorunu tespit edebilir, uzman bir servisin yardımını alabilirsiniz.
 
Uğultu sesi ciddi bir sorunun başlangıcı olabilir. Araçtan gelen sesleri zamanında tespit etmek arızaların giderilmesi için önemlidir. Oldukça yüksek potansiyelli uzmanlar, bu sesleri tanıyıp yok etme konusunda başarılıdır. Aks sistemi ve benzer mekanik sistemlerde rulman kaynaklı sorunlar uğultuya neden olabilir. Noktasal olarak sesin tespit edilmesi arızanın çabucak giderilmesi anlamına gelir. Çoğunlukla bir bilye değişimi problemin ortadan kalkmasına neden olabilir.
 
Önemli bir yetenek ve tecrübeye sahip olan uzman servis, araç ile alakalı problemlerin giderilmesinde her zaman etkin bir rol üstlenir. Araç arızalarını anlamak için sesleri dinlemek önemli bir ipucu verir. Burada sorunları tespit etmek ve noktasal olarak bunları bulmak mümkün olur. Sorunu çözmek için uzman bir servisin çalışmaları büyük katkı ortaya koyacaktır.
 

Arabadan Gelen Sesler Size Arızanın Yerini Bildirir